Básničky

Psíček


Narodil sa mamke psík,
pekný, zlatý ako nik.
Čierny chvostík, biele bruško
a na hlávke čierne uško.
Noštek ako gombička,
biele fliačky na líčkach.

 

 

Návštevnosť

TOPlist

Plemena mačiek

Mačky » Plemena mačiek

 

 

 

Sphynx

Sphynx je veľmi zriedkavé a málo početné plemeno. Rodí sa s krátkou a veľmi mäkkou zamatovou srsťou s rastom, ale srsť vypadá.

Sphynx - prvý krát sa objavila v Kanade v roku 1960 výsledkom mutácie obyčajnej mačky krížením prvého bezsrstého kocúra - mutanta so svojou matkou vzniklo prvé bezsrsté mačiatko a dalo základ plemenu. Zo začiatku bol chov Sphynx veľmi problémový, no teraz je to plemeno so zvukom genetického fondu.

Veľkosť - stredná.

Srsť - Sphynxovia sa rodia s krátkou veľmi zamatovou srsťou s rastom, ale srsť postupne vypadá a zmizne. Zostáva iba tenký zamatový povlak na nose, ušiach, labkách a hornej časti nôh.

Hlava - hlava má klinovitý tvar, klenuté čelo, krátky nos a vystupujúce lícne kosti.

Uši - uši sú dosť veľké zaoblené a široko posadené.

Oči - oči sú hlboko posadené skosené väčšinou zlatistého alebo medeného (iba u čiernych sphynxou) nádychu.

Telo - telo je veľmi pretiahnuté a pružné s dlhým chvostom. Nohy sú dlhé a tenké.

Ostatný opis - Sphynx je veľmi zriedkavé a málo vyskytujúce sa plemeno kožu má elastickú prebytočnú s vráskami na hlave, krku, podpazuší a slabinách.

Môžu mať ľubovoľné sfarbenie, farba očí však musí ladiť so sfarbením kože.
Starostlivosť - Sphynx je bezsrsté plemeno preto si vyžaduje častejšiu hygienu, kúpanie a čistenie uší.

 

 

 

Britská mačka

Patrí medzi najobľúbenejšie krátkosrsté plemená. Vďaka svojej priateľskej povahe a obdivuhodnej schopnosti prispôsobiť sa je ideálnym spoločníkom detí i dospelých. Jej nároky na každodennú starostlivosť a veľkosť životného priestoru nie sú veľké, preto je vhodná aj pre začiatočníkov a ľudí žijúcich v mestských bytoch.

História
Plemeno britská krátkosrstá mačka sa začalo chovať po roku 1900 vo Veľkej Británii. Britské mačky boli vyšľachtené z perzských mačiek a zavalitých mohutných domácich mačiek a chovali sa výhradne vo veľmi módnej modrej farbe. Vplyv perzských mačiek vniesol do chovu britských mačiek základ rôznych farebných variet. Ich hlavnou dominantou povahy je dobro myseľnosť, preto sa výborne hodia aj k deťom. Britky nepoužívajú svoje pazúriky bezdôvodne. Agresivita u britiek je skôr rarita.

Britský charakter
Britky sú známe svojou kľudnou a rozvážnou povahou (ako Briti). Ako mačiatka sú veľmi živé a hravé, neustále skúmajúce nové veci, veľmi zvedavé a učenlivé. Výborne sa znášajú s inými domácimi zvieratami a aj mačkami. Britky sú veľmi samostatné, nevyžadujú pozornosť ako niektoré štíhlejšie plemená (siamky, orientálne mačky a pod.). Dokážu sa sami zahrať a niekedy prespia celé hodiny. Majú povahu aristokrata, čo nám aj dávajú najavo. Sú vhodné pre ľudí, čo chcú mať doma kľudného a inteligentného spoločníka v tele mačky. Ich srsť nevyžaduje zvlášť veľkú pozornosť, prečesanie 1-krát týždenne stačí.

Výzor a farebné varianty
Britská mačka patrí do skupiny krátkosrstých mačiek. Je to stredná až veľká mačka. Mačky vážia okolo 5-6 kg, kocúry 7-8 kg. telo má svalnaté a zavalité so širokou hruďou a silnými ramenami. Srsť je krátka a hustá (ako plyš) s veľmi dobrou podsádkou. Nos je krátky, široký a rovný s veľmi jemným STOP. Hlava musí byť okrúhla. Brada a líca sú silné a mohutné. Uši sú malé, jemne zaguľatené na špičkách a široko od seba posadené. Oči musia byť veľké a guľaté s jasne oranžovou alebo medenou farbou, ale i modrou (colourpoint) alebo zelenou (chinchilla, striebristé závojované alebo s kresbou).
Telo
Britská mačka je stredne veľká až veľká, impozantne stavaná mačka. Má robustné svalnaté telo so širokým hrudníkom, krátke nohy s guľatými a mohutnými labkami. Pomerne silný chvost je krátky, so zaoblenou špičkou.

Hlava
Hlava je masívna, guľatá, s plnými lícami, umiestnená na silnom, krátkom krku. Nos je krátky a široký, prechádza do mierneho prehnutia na oblom čele. Uši sú malé, so zaguľatenou špičkou, na hlave široko nasadené. Oči sú veľké, okrúhle, široko otvorené a posadené. Ich farba závisí od farby srsti mačky: môžu byť oranžové až medené, modré, modrozelené alebo zelené.

Srsť
Srsť je krátka, s hustou podsadou, silná a pružná, k telu neprilieha hladko, ale mierne odstáva. Britské mačky sa dnes vyskytujú vo veľmi bohatej škále farebných variet. Najobľúbenejšou je klasická modrá farba.

Z plných farieb sú ďalej známe biela, čierna, lilavá, čokoládová, červená a krémová. Okrem týchto variet sa vyskytujú dvojfarebné (bicolor), trojfarebné (tricolor), harlekýn a van alebo korytnačinové, a to podľa druhu a typu rozloženia farebných škvŕn na tele. Známe sú tiež britské mačky s kresbou (tabby): habešská, tigrovaná, bodkovaná a mramorovaná. Z najnovších variet sú veľmi príťažlivé striebristé, dymové a závojové, zlaté a mačky s odznakmi (colourpoint). V súčasnosti uznáva FIFe až 229 farebných variet tohto plemena.

Povaha
Britská mačka má veľmi jemnú a mierumilovnú povahu. Je vyrovnaná, sebestačná a pokojná, nie je vôbec hlučná. V útlom veku je temperamentná a hravá ako všetky mačiatka, v dospelosti sa však stáva menej aktívnou, veľa času prespí a svoju prítomnosť v dome nedáva príliš dôrazne najavo. Je prispôsobivá a priateľská, dobre si vychádza s deťmi. Vďaka nekonfliktnej povahe sa znáša pomerne dobre aj s inými mačkami alebo so psom. Svojim ľuďom je verná a oddaná, má pochopenie pre ich slabosti a toleruje ich s veľkou dávkou trpezlivosti. Zároveň si však zachováva vždy primeraný odstup a nedopustí nežiaducu manipuláciu. Ocení láskyplné rodinné prostredie, v ktorom sa jej dostane nielen plných misiek s obľúbenými maškrtami, ale aj dostatok nehy a maznania. Napriek svojej mierumilovnej povahe a dobromyseľnému výzoru plyšového medvedíka je vynikajúcim lovcom a často prekvapí nečakane rýchlou reakciou a pohybovou zdatnosťou.

Starostlivosť
Je pomerne nenáročná. Starostlivosť o ňu ľahko zvládnu aj začiatočníci, či deti v školskom veku. Srsť britskej mačky postačuje raz týždenne vyčesať štetinovou kefou, prípadne v čase pĺznutia gumenou rukavicou. Britskú mačku, pokiaľ nie je vyslovene znečistená, vôbec nekúpeme.
Britské mačky sú pri dobrej starostlivosti a výžive veľmi vitálne a netrpia na žiadne zvláštne zdravotné problémy. Mačky pomerne ľahko rodia a veľmi zodpovedne odchovávajú svoje potomstvo.

Habešská mačka

Skutočný pôvod Habešských mačiek je opradený tajomstvom. Niet sa čo čudovať, pretože predovšetkým sfarbením srsti nápadne pripomínajú mumifikované mačky, ktoré boli nájdené v egyptských hrobkách či na nástenných maľbách zobrazujúcich bohyňu Bastet. Je teda Habešská mačka priamym potomkom posvätnej mačky starého Egypta? Je doložené, že taká mačka, menovala sa Zula, bola privezená do Anglicka vojenskou expedíciou v roku 1868 z Habeša, dnešnej Etiópie, a bola vystavená v roku 1871 na výstave v Crystal Palace v Londýne. Do USA boli Habešské mačky dovezené v roku 1910, CFA ich uznáva od roku 1917.

  • Pridat odkaz na:
  • facebook.com